Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Korsika - informace o ostrově

Korsika je ostrovní francouzskou provincií s velmi bohatou a hlavně dobrodružnou historií. Krom jiných významných rodáků se zde narodil jeden z nejslavnějších „francouzů“ vůbec – Napoleon Bonaparte. Nejvyšší horou ostrova je Monte Cinto, tyčící se do nadmořské výšky 2706 m.

První písemné zmínky, které se o ostrovu dochovaly, pocházejí z doby antického Řecka. Tehdy byl ostrov osídlen převážně Řeky, Etrusky a Kartaginci. Z této doby se také datuje vznik současného hlavního města Korsiky Ajaccia.

Perla středomoří

Korsika se nachází v Janovském zálivu. Od Itálie je vzdálena pouhých 73 kilometrů, zatímco od Francie 170 kilometrů. Nejbližším dalším ostrovem je Sardinie, od které ji dělí jen 12 kilometrů široký Bonifacký průliv.

Korsika je třetí největší ostrov ve Středozemním moři s téměř nedotčenou přírodou. Povrch území je spíše hornatý, chudý na nerosty a jiná přírodní bohatství a ani zemědělská půda zde není příliš úrodná. V minulosti byla Korsika zajímavá spíše z námořního hlediska. V horách s romanticky opevněnými citadelami se ale ani dnes její bouřlivá minulost, plná pirátů a černých korzárů, nezdá být příliš vzdálená. Nutno říci, že i přes snahu muslimských banditů Korsika byla vždy křesťanská.

I na Korsice najdete spoustu míst, kde bují bohatý společenský život. K hojně navštěvovaným turistickým oblastem patří především přístavní města na více než tisíc kilometrů dlouhém korsickém pobřeží. Jsou to například již zmíněné hlavní město Ajaccio, dále Bastia, Bonifacio, Calvi, Corte či Sertene. Zároveň se na Korsice nachází také spousta opuštěných pláží a odlehlých zátok a pochopitelně zajímavé historické památky. Kromě nádherných kostelů v románském stylu stojí za zhlédnutí určitě i kamenní válečníci ve Filitose.

Ohlédnutí za historií

Po Řecku, v roce 227 n. l., padla Korsika do vlivu říše Římské. Během středověku chvíli patřil ostrov tehdejšímu italskému státu Pise, pak zase nějakou dobu Janovu. Ve válce nad Itálií získala ostrov v 16. století Francie, ale po uzavření mírové smlouvy byl ostrov navrácen opět městu Janov. V 18. století si Korsika dokonce užívala krátké a nostalgicky připomínané období autonomie. Zasloužil se o to další zdejší významný rodák Pasqual Paoli. Nutno říci, že toho zde mají místní v oblibě daleko více, než Bonaparta, který podle nich dal přednost Francii před Korsikou.

V roce 1768 připadla Korsika definitivně Francii. V roce 1942, během druhé světové války, byla krátce okupována italskými vojsky. Od roku 1982 má v rámci Francie autonomii s vlastní vládou a regionálním parlamentem. Oficiálním jazykem je dnes na Korsice francouzština, domluvíte se zde ale i italským a původním, korsickým jazykem.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie