Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bordeaux - informace o městě

Bordeaux patří jednoznačně k největším historickým šperkům nejen Akvitánie, ale celé Francie. Je zapsáno i na seznam chráněných památek UNESCO. Kromě toho odtud pochází ta nejkvalitnější vína světa.

Bordeaux leží na řece Garonne a jeho původ sahá hluboko do historie (odhaduje se na rok 1 př. n. l.). Město prožilo spoustu válečných hrůz, kdy bylo nejprve dobýváno nejrůznějšími okolními kmeny a posléze se samo dostalo do náboženské i občanské války. Například pověstná Bartolomějská noc si zde vyžádala 300 obětí.

Mezi nejvýznamnější milníky jeho rozvoje patří doba Karla Velikého, který z něj učinil hlavní město Akvitánie. V 13. až 15. století se Bordeaux, politickým sňatkem dcery akvitánského vévody Eleonory, dostalo pod anglickou nadvládu. V té době bylo dokonce považováno za čtvrté nejvýznamnější město Anglie (po Londýně, Yorku a Winchesteru).

V 19. století se pak Bordeaux stalo sídlem prozatímní vlády Francie (což se opakovalo i v době druhé světové války). V roce 2007 se ve městě také uskutečnil první sumit Evropské unie a Jihoafrické republiky.

Každé větší historické město na řece má většinou i nějaký ten historický most (někdy jich má dokonce několik). V Bordeaux k nim bezpochyby patří Pont de Pierre se svými secesními lucernami. Nutno dodat, že v Bordeaux, přes jeho již zmíněnou hlubší historii, nejvíce dochovaných historických památek pochází z 18. století.

V samém srdci města se nachází ta nejmohutnější, gotická katedrála Sant-Andreé. Monumentální stavba postavena v 11. století. Je dlouhá 124 m a její věže dosahují výšky 81 m. Turistům je zpřístupněna zvonice z patnáctého století, čímž je jim umožněn i částečný výhled na město, a to z výšky 50 m. Jen je nutné absolvovat rovných 229 schodů.

Pokud si budete chtít město prohlédnout celé, je lépe vystoupat do samostatně stojící, 114 m vysoké věže kostela sv. Michala. Jde opět o úctyhodnou gotickou stavbu, která se začala stavět v roce 1350, ale dokončena byla až o tři století později.

Na náměstí Place Quinconces nelze přehlédnout památník Girondů, věnovaný místním radním, které Robespierre nechal popravit.

Na dalším náměstí s příznačným názvem Place de la Comedie najdete divadlo Grand Theatre. Joho budova v 18. století postavil Victor Lewis. Pyšní se podobným schodištěm, jako má Opéra Garnier v Paříži, a nádherně zdobeným hledištěm.

Za návštěvu určitě stojí i tři významná muzea v Bordeaux – Musée d´Art Contemporain, Musée d´Aqutaine a Musee des Beuax-Arts.

Kromě vína a historie se město může chlubit také vlastním vyšlechtěným psím plemenem a tím je Bordeauxská doga, která patří mezi nejstarší plemena Francie.

Na důkladnou prohlídku Bordeaux budete potřebovat určitě více než jeden den a to i přesto, že ve srovnání s druhou akvitánskou metropolí, Toulouse, působí vzdušněji a světleji.

Ne, že by zde bylo méně pamětihodností, ale je tomu tak zejména díky širokým a rovným ulicím a bílým domům. V Toulouse převažují úzké, křivolaké uličky a cihlově červené domy.

Tip na výlet:
Arcachon – nejbližší letovisko na pobřeží Atlantiku

Dune du Pilat - tzv. Pilátova Duna, což je největší písečná duna v Evropě (přes 100 m vysoká, 500 m široká a 3 km dlouhá)

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie