Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Carnac

Carnac

Carnac je malé městečko na jižním pobřeží Bretaňského poloostrova. Samotné Carnac-Ville je velmi pěkné městečko plné zahrad a stromořadí s kostelem ze 17. století, ležící směrem do vnitrozemí u letoviska Carnac-Plage. Známo je hlavně díky svým slavným kamenným řadám, jedné z největších záhad světové archeologie. Carnac pro Francii znamená to samé jako Stonehenge pro Anglii. Oblast s menhiry se nachází jen několik set metrů za přívětivou vesničkou Carnac.

Carnac znamená v keltštině místo, kde je velké množství kamenů. Vzhledem k faktu, že jejich vznik se datuje na dobu 5 tisíc let před naším letopočtem, jsou údajně mnohem starší než Stonehenge a v dnešní době jsou považovány za nejvýznamnější prehistorické naleziště v Evropě. Archeologové všeobecně upřednostňují teorii, že tyto stavby tvořily jakousi obrovskou astronomickou observatoř.

Tisíce kamenů (megalitů) různých velikostí se tyčí k nebi asi v 1 kilometru dlouhém pásu v 11 rovnoběžných řadách. Kdysi jich prý bylo kolem 15 000, dnes zbývá asi 1 100 kamenů. Byly vztyčeny asi před 5 tisíci lety, jsou tedy ještě starší než pyramidy v Gíze.

Aby si návštěvníci mohli dát tyto kameny do patřičných souvislostí, je dobré nejdříve navštívit velmi podrobné Musée de Préhistoire v samotném Carnacu. Kameny můžete najít ve třech hlavních lokalitách. V největšív le Ménec severně od Carnacu se naczázžejí dva oválně ohrazené pozemky, přičemž na vršku jednoho z nich je vybudována středověká vesnice.

Nejlépe zachované kamenné řady jsou v Kermario. Více než tisíc menhirů je zde uspořádáno v deseti řadách i s největším zde stojícím menhirem Le Manie obklopeným shlukem menších kamenů. Ve vesnici Kerlescan je dalších 594 kamenů uspořádaných do 13 řad se zastřešenou spojovací chodbou.

Po cestě do Carnacu však potkáte i dolmeny, vysoké osamělé kameny, prý to bývaly pohřební komory. Na východ od Carnacu se tyčí Tumulus Saint-Michel, neuvěřitelně prastaré pohřebiště založené pravděpodobně asi 4 tisíce let před naším letopočtem. Jisté je, že některé z velkých kamenných a chodbových hrobů, jež se našly kolem Carnacu, jsou mladšího data, a že přírodní památníky byly, soudě podle nalezených hrobových darů, posvátné.

Carnac je báječným rekreačním místem, návštěvníci ocení zejména duny a zařízení thalassoterapie. V létě je zde k dispozici písečná pláž, návštěvníci se mohou věnovat vodním i jiným sportovním aktivitám. Carnac je živé kulturní město s krásnou atmosférou. V létě se v Carnac mohou turisté věnovat potápění, vodnímu lyžování či plachtění (je zde také škola plachtění). Asi 8 km od Carnac najdeme tenisové kurty a golfové hřiště. V Carnac se návštěvníci mohou věnovat také minigolfu, rajtování a rybaření, mohou si zde také pronajmout člun.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie