Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Carcassonne - informace o městě

Jihofrancouzské Carcassonne je jedním z nejzachovalejších středověkých pevnostních měst v Evropě. Se svou působivou pevností obehnanou dvojitými hradbami a doplněnou množstvím věžiček bylo v roce 1997 zapsáno na Seznam kulturních památek organizace UNESCO. Žije zde okolo 50 tisíc obyvatel.

Carcassonne se nachází v regionu Languedoc-Rousillon, v departamentu Aude a leží asi 70 km směrem na severozápad od Perpignanu - nejjižněji položeného velkého města kontinentální Francie. Historie Carcassone sahá do 3. století před Kristem, kdy se v těchto místech usadili Keltové a založili zde oppidum, které bylo později Římany opevněno a nazváno Colonia Julia Carcaso. Postupem času zde vyrostla mohutná citadela, která ovládala dopravní spojnici mezi Toulouse a Středomořím. Carcassonne se tak stalo cílem Vizigótů, Saracénů a toužil po něm i Karel Veliký.

Carcassonne, Francie

Ve 13. století, kdy bylo Carcassone katarskou baštou, se u něj shromáždila armáda Simona de Montforta, která jej obléhala a nakonec i obsadila. De Montfort využíval citadelu jakožto výchozí místo svých vražedných nájezdů. Obyvatelé se proti tomu bouřili, ale nakonec byli Ludvíkem IX. přestěhováni do nově vzniklého opevněného Dolního města (Ville basse) pod pevností. Tak vzniklo zdvojené město Carcassonne. Na konci 13. století se Filip Chrabrý pustil do vylepšování opevnění citadely a vytvořil obranný val proti Španělsku. Nakonec se citadela bojů se Španěly ani neúčastnila, protože se odehrávaly jinde.

Dolní město prosperovalo, zatímco to původní upadalo. V 19. století tak bylo rozhodnuto o zboření opevněných budov. Než se tak stalo, tak se naštěstí objevil architekt Viollet-le-Duc, který byl vášnivým milovníkem středověku. Tomu se nakonec podařilo tento architektonický skvost zachránit před zkázou a díky němu se můžeme dnes v Carcassonne kochat kompletním středověkým městem. 

Carcassonne, Francie

Dodnes se podařilo dochovat podstatnou část opevnění. Středověkou citadelu tvoří prstenec hradeb doplněný třiceti věžemi galsko-římského typu s velkými okny, které usnadňovaly obranu. Projít se i dnes můžete mezi dvěma řadami hradeb a do celého komplexu pak vstoupíte branou Porte Narbonnaise, které dominují dvě pískovcové věže a je doplněná padací mříží i padacím mostem. Uvnitř samotného města se ocitnete v bludišti středověkých uliček lemovaných zrestaurovanými domy.

Jádro města Carcassonne je tvořeno hradem Château Comtal ze 12. století. Nádherná je taktéž románsko-gotická katedrála St. Nazaire s vitrážemi a kamennou deskou ze století třináctého, na níž je vyobrazeno obléhání města v roce 1209. V Carcassonne stojí za vidění také starý kamenný most Le Pont Vieux.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie